Baza sprzętowa HiP (cz1)


W celu pozyskania sprzętu, który wykorzystujemy podczas rekonstrukcji historycznych, musieliśmy wykazać maksimum dobrej woli i iście anielską cierpliwość. Nie jest prostą sprawą, przy tak niewielkim budżecie zdobyć podobny sprzęt, jednak nam się to udało, dzięki pasji i dobrej woli wielu ludzi i instytucji. Kochani, dziękujemy wam za to!  Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu pierwszą część galerii,  poświęconej naszej bazie sprzętowej.

W oparciu o stare plany, zdjęcia, rozmowy, szkice, powstały dwa granatniki z epoki. Oczywiście są to repliki, które służą nam jako podręczna artyleria. To typowe urządzenia hukowe, z powodzeniem wykorzystaliśmy je podczas uroczystości w Gdańsku, gdzie otrzymaliśmy zaproszenie z Urzędu Marszałkowskiego. Widzowie mogli podziwiać ten sprzęt również podczas naszych corocznych pikników historycznych. Elementem wytwarzającym efekt huku jest…zwyczajna petarda.

Widok z boku. Zdjęcia wykonano na terenie siedziby stowarzyszenia! Obecnie pracujemy nad konstrukcją moździeża, oczywiście historycznej repliki. Jako autor tego tekstu, nie mam wątpliwości, że będzie to jak zawsze, konstrukcja perfekcyjna.

Zrekonstruowana kuchnia polowa z ubiegłego wieku. To właśnie dzięki niej mieszkańcy naszego powiatu mają możliwość sprawdzenia smaku naszej wojskowej grochówki, którą przygotowują nasze wspaniałe panie:) Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy tak ofiarnie zapewniali nam wsad do kotłów, robiąc to całkowicie bezinteresownie.

Nasza kuchnia przechodzi obecnie prace konserwacyjne, aby w każdej chwili mogła być gotowa do pracy. Jeden z kotłów jest już zamontowany, trzy pozostałe,  konserwujemy.

I na zakończenie coś superciężkiego…

Pierwszy raz prezentujemy Państwu nasze działo, znajduje się ono w tej chwili w trakcie renowacji, ale i tak prezentuje się okazale. Dziękujemy naszemu sponsorowi o którym już wkrótce opowiemy szerzej, to niezwykła postać, pełna pasji i poświęcenia.

Widok z tyłu. Widoczne są poszczególne elementy działa, szczególną uwagę przykuwają elementy wyposażenia, niestety, to tylko atrapy. Działo pozbawiono (zgodnie z obowiązującymi przepisami) wartości bojowej.

I na zakończenie…

…rzut boczny.

Już wkrótce przedstawimy to, nad czym tak pieczołowicie pracujemy na co dzień – repliki broni palnej długiej i krótkiej.

Zapraszamy do naszych stron!

mf

4 comments on “Baza sprzętowa HiP (cz1)

    • Zapewniam, że my także, naszym celem jest popularyzowanie wydarzeń historycznych i działania dokumentalne. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, robimy postępy pomimo wielu trudności, często kompletnie irracjonalnych.

      Pozdrawiam.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s