Nurkowanie w Mylofie


Od wielu lat nurtowało nas to, co odnaleźć można w pobliżu przepięknej zapory wodnej w Mylofie (kujawsko – pomorskie). Wiedzieliśmy, że pod wodą znajdują się jakieś pozostałości architektoniczne, jednak to, co ujrzeliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Zapora (Mylof) zbudowana w 1848 roku w celu poprawy warunków hydrologicznych w Borach Tucholskich – nawadnianie pól i łąk dzięki przeprowadzeniu wody Wielkim Kanałem Brdy. Przy zaporze funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 800 KW i ujęcia wód na potrzeby gospodarki rybackiej. Jest to jedna z najstarszych zapór wodnych w Polsce, posiada m.in. pochylnię do spływu tratew. Obiekt w zarządzie RZGW. Koroną zapory prowadzi publiczna droga z Rytla do Kloni.

Schodzimy pod wodę…

Czas na zapowiadaną niespodziankę, wreszcie możemy zamieszczać nasze galerie zdjęć w sposób szybki i całkowicie bezstresowy. To przy naszych codziennych obowiązkach, niezwykle ważne. Zapraszamy!

Zdjęcia prezentują pozostałości po młynie wodnym, to widok unikalny, a obiekt powinien zostać objęty nadzorem konserwatora zabytków. Niestety, w rzeczywistości On nawet o tym  obiekcie  prawdopodobnie nie wie. Nasza wyprawa została udokumentowana i trafiła do naszego archiwum.

Zdjęcia podwodne: Jan Kwiatoń

m.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s