Niezwykły wynalazek pokrzyżował plany Hitlera


Opublikowane niedawno zdjęcia pokazują, jak grupa naukowców pokrzyżowała plany zbombardowania przez nazistów Wielkiej Brytanii. Dokonali tego przy użyciu niezwykłych okularów 3D. Takich samych jak te, które są używane w dzisiejszych kinach – donosi serwis bbc.co.uk.

Śmiercionośne niemieckie rakiety V-1 i V-2 były bardzo efektywne i siały spustoszenie na terenach południowej Anglii. Ale ich wpływ mógł być znacznie bardziej niszczycielski.

Jeden z największych sukcesów Królewskich Sił Powietrznych, to operacja o kryptonimie „Crossbow”. Podczas niej wyśledzono, zidentyfikowano i zniszczono wiele niemieckich rakiet. Od powodzenia misji zależał czas trwania wojny.

Analizując zdjęcia terytorium Niemiec Anglicy wykorzystali prosty wynalazek, pochodzący jeszcze z epoki wiktoriańskiej – stereoskop. Dzięki jego użyciu byli w stanie oglądać trójwymiarowe przedstawienie terytorium Niemiec.

Podczas wojny zdjęcia te były analizowane przez specjalnie szkolonych specjalistów. Dzięki własnej spostrzegawczości i sprawnie działającemu wywiadowi lotniczemu, mogli oni porównując stare zdjęcia terenu z nowymi fotografiami, dostrzec nowe struktury, takie jak np. wyrzutnie rakiet.

Wykonanie zdjęć, które będzie można porównać w technice 3D nie było w tamtych czasach łatwe. Lotnicy z czasów II wojny światowej, narażając życie, wykonali blisko 36 milionów fotografii.

Niemcy planowali wystrzeliwać blisko dwa tysiące rakiet dziennie. Gdyby ich plan się powiódł losy wojny mogłyby być inne.

Serwis BBC


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s