Jak to Święta Małgorzata za sprawą fortelu Tucholę od zagłady uratowała?


darmowy hosting obrazków20 dzień lipca był znamiennym dla mieszkańców Tucholi. Wszystko za sprawą niezwykłego widowiska, które zaplanowano tego dnia w przepięknym parku, który znajduje się za budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Tucholi.

Niestety, aura nie dopisała, była wyjątkowo kłopotliwa i organizatorzy zdecydowali o tym, że przedstawienie zrealizowane zostanie w kościele pw. Bożego Ciała.

Do kościoła przybyły tłumnie rzesze mieszkańców Tucholi i okolic, jedni wiedzieni ciekawością, inni chęcią przypomnienia sobie starej legendy traktującej o patronce Tucholi.

Patronką Tucholi jest św. Małgorzata, która widniała także na wszystkich pieczęciach miejskich. Jak głosi legenda…, miała ona uchronić miasto i mieszkańców podczas oblężenia Tucholi, kiedy to ukazała się obrońcom nakazując rzucać we wrogów chlebem. Najeźdźcy przekonani o sile mieszkańców i ogromnych zapasach odstąpili od oblężenia.

Właśnie realizację tej legendy obejrzeli widzowie. Przedsięwzięcie stworzone ze sporym rozmachem, jej realizacji podjęła się pani Maria Ollick – pisarka, lokalny animator kultury.

Byliśmy tam z kamerą, oto relacja!

W razie problemów naciśnij – START

W inscenizacji udział wzięło mnóstwo osób, wśród nich znalazła się „reprezentacja” wojów ze stowarzyszenia „Historia i Pamięć”. To właśnie oni starli się z oddziałem krzyżackim, odnosząc zwycięstwo. Scenę odegrano bardzo realistycznie, w dłoniach zbrojnych znalazły się miecze, topory i buzdygany, a blask tarcz rozpraszał nieliczne promienie światła. Scena batalistyczna, odegrana w kościele…, świetny pomysł!

m.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s