Starcie w Grudziądzu


Grudziądz to piękne polskie miasto położone nad Wisłą, silnie związane z tradycją wojskową II RP. Od 1928 roku mieściło się tam Centrum Wyszkolenia Kawalerii (CWKaw), które za cel stawiało sobie merytoryczne i moralne przygotowanie młodego człowieka do pełnienia obowiązków żołnierza i oficera. W szkole tej hołdowano takim wartościom jak honor, odwaga oraz miłość do ojczyzny. Mimo że CWKaw już nie istnieje, Grudziądz i jego mieszkańcy wciąż pamiętają o tradycjach swojego miasta, dlatego już od kilku lat odbywa się tam coroczny Zjazd Kawalerzystów II RP.

W tym roku z okazji XX-lecia Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu,  odbył się XXIII Zjazd Kawalerzystów, na który złożył się 3-dniowy cykl imprez i uroczystości. W sobotę odbyło się najbardziej widowiskowe wydarzenie zjazdu, a mianowicie inscenizacja historyczna na Błoniach Nadwiślańskich „Potyczki wrześniowe 1939 roku”, z udziałem kawalerii, artylerii i piechoty.

Wśród przybyłych na zaproszenie grup rekonstrukcyjnych, oczywiście nie mogło zabraknąć Nas.  Wystawiliśmy dobrze uzbrojoną sekcję polskiej piechoty z 1939 roku, której w ramach rekonstrukcji postawiono za zadanie obronę przejścia granicznego. Atak niemiecki, mimo przewagi i zaskoczenia, od pierwszych chwil napotkał na skoordynowaną i celną obronę. Ogień polskich karabinów i granatników, przygwoździł piechotę Wehrmachtu i uniemożliwił jej posuwanie się naprzód. Sytuacja stawała się coraz bardziej patowa, co zmusiło Niemców do wprowadzenia do akcji pojazdów opancerzonych.  Polska piechota pozbawiona broni przeciwpancernej, musiała wycofać się na główną linię obrony, obsadzoną przez pozostałe grupy.

Odwrót odbywał się w sposób zorganizowany przy utrzymaniu ciągłego kontaktu z przeciwnikiem, dzięki czemu skutecznie opóźniono pochód kolumn Wehrmachtu. Po dotarciu do głównej rubieży obronnej, połączone polskie oddziały utworzyły skuteczną zaporę ogniową z broni maszynowej i moździerzy, wkrótce wzmocnione wprowadzeniem do walki armaty przeciwpancernej wz.36. Powstrzymało to postępy Niemców, jednak nie było w stanie diametralnie zmienić sytuacji.

Decydujący okazał się dopiero atak polskiej kawalerii, który wykorzystał swoją mobilność oraz to, że pododdziały przeciwnika były już zmęczone dotychczasowymi starciami. Szarża odniosła całkowity sukces, rozbijając Niemców.

Po skończonym starciu wszystkie grupy rekonstrukcyjne kawalerii i piechoty przeszły krokiem marszowym przed licznie zgromadzoną widownią. Odbyło się to wśród gromkich braw mieszkańców Grudziądza. Następnie, oddziały udały się na krótki odpoczynek, po czym rekonstruktorzy rozjechali się do domów.

Fragmenty widowiska zostały pokazane w niedzielę 21 sierpnia wTVP Bydgoszcz w programie „Studio Lato”

Fot. i tekst: Krzysztof Rydzkowski

Już wkrótce zaprosimy wszystkich do naszej galerii fotografii, stanowiącej zapis rekonstrukcji.

m.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s