Gdyńska Parada Niepodległości 2011


Dzień 11 listopada jest niezwykły dla wszystkich Polaków. Co roku na ulice miast naszego kraju, wychodzą setki tysięcy obywateli chcących wspólnie uczcić odzyskanie niepodległości w 1918 roku.  W Gdyni już tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się  parada. Wśród 2 tyś. uczestników oczywiście nie mogło zabraknąć członków Stowarzyszenia „Historia i Pamięć”.

Już od wczesny godzin porannych w okolice dworca zaczęły napływać dziesiątki osób a z każdą chwilą było ich coraz więcej. To uczestnicy IX Gdyńskiej Parady Niepodległości przybywali na miejsce zbiórki wypełniając ulicę Starowiejską wspaniałą rewią barw i przebrań. Widok ten przyciągał zaciekawionych mieszkańców, którzy chętnie dyskutowali i fotografowali ten niecodzienny obraz. O godzinie 12 rozpoczął się radosny pochód ulicami miasta witany przez tysiące wiwatujących osób noszących biało-czerwone elementy. Wśród maszerujący w pochodzie licznych członków różnych organizacji Stowarzyszenie „Historia i Pamięć”, otrzymało niezwykłe wyróżnienie. Nasi członkowie podążali w paradzie na platformie, na której znalazły się także repliki uzbrojenia z września 1939 roku. Wśród nich były: 2 granatniki, moździerz oraz legendarny karabin przeciwpancerny Ur. Była to rzadka okazja dzięki której przybyli na paradę goście mogli na żywo zobaczyć umundurowanie i ekwipunek obrońców granic II RP.

Członkowie Stowarzyszenia „Historia i Pamięć”, nie ograniczyli się do statycznej prezentacji na platformie, dając od czasu do czasu także pokaz swoich umiejętności wokalnych. Była to dla widzów zaskakująca lecz za razem miła niespodzianka. Podczas gdy część stowarzyszenia brała udział w paradzie, reszta zajęła się rozkładaniem namiastki szpitala polowego w pobliżu Multikina w Gdyni. Oprócz naszych sanitariusz i ich pomocników oraz odrobiny sprzętu medycznego , znalazł się tam na noszach Nasz ciężko ranny kolega. Pomysł tego stoiska tak spodobał się mieszkańcom, że niektórzy postanowili sami przekonać się jak sprawna jest Nasza opieka medyczna i kładli się na noszach.

Po zakończonej paradzie platforma z członkami Stowarzyszenia „Historia i Pamięć” zatrzymała się na ul. Jerzego Waszyngtona i natychmiast została otoczona przez licznych mieszkańców. Najmłodsi z nich mogli wskoczyć na platformę i obejrzeć wszystko z bliska. Każda taka wizyta młodego patrioty kończyła się pamiątkowym zdjęciem z żołnierzami. Po kilku godzinach musieliśmy jednak opuścić platformę i zacząć się pakować. Wyjeżdżając z Gdyni rozpierała Nas radość, że tego wyjątkowego dnia mogliśmy być tam razem z Wami i cieszyć się wspólnie z niepodległości Naszego pięknego kraju.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s