VI Piknik Historyczny


Już po raz szósty w Kęsowie odbyła się rekonstrukcja historyczna bojów nadgranicznych z września 1939 roku. Jak zwykle okazała się wspaniałym widowiskiem które przyciągneło wiele osób. Efek ten udało się osiągnąć dzięki pełnem zangarzowaniu grup rekonstrukcyjnych wraz z organizatorami. Już od czwartku w okolice Kęsowa licznie przybywali rekonstruktorzy, którzy wykorzystali kilka dodatkowych dni na wspólne manewry i doszlifowanie ostatnich detali.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godzinie 15.00 przy schronie „Lisia Góra” który,jest niemym świadkiem walk z 1939 roku.
Wzieło w niej udział kilkudzieieciu żołnierzy armii polskiej i niemieckiej oraz: 3 motocykle, moździeż, 2 granatniki oraz działo. Sama inscenizacja rozpoczęła się od krótkiego zarysu historycznego walk 35pp który bronił tych ziem w 1939 roku. Następnie przystapiono do odgrywania scen batalistycznych.

Ukazano w nich początkowe i nerwowe próby obu stron rozpoznania pozycji nieprzyjaciela i jego zamarów. Ze strony polskiej odbyło się ono w wykonaniu poodziału ułanów a z niemieckiej uczestniczył w nim 3 motocykle. Następnie niemieccy saperze zblizyli się do polskich pozycji aby oczyścić przedpole przed właściwym atakiem. Uzyskali jedynie częściowy sukces niszcząc częśc zasieków, lecz musieli się wycofać ze względu na silny ostrzał polskich obrońców. Kolejną fazą było natarcie agresora był skoncentrowany atak wszystkich sił wsparty ostrzałem altyleryjskim. Polscy obrońcu podpuścili atakujących na mało odległośc i przywitali silnym ogniem. Duzo skutecznością wykazywał się polski moździeż który szybko pokrył ostrzałem piechotę wehrmachtu. Po kilku nieudanych próbach uzyskania wyłomu, Niemcy zaczęli się cofać. Polska piechota przeszła wtedy do kontrataku doprowadzając do walki na bagnety w której agresor szybko uległ.

Dziękujemy wszystkim za obecność i do zobaczenia za rok.

One comment on “VI Piknik Historyczny

  1. Pingback: Kanonada wystrzałów w Kęsowie! Kolejna rekonstrukcja historyczna już za nami « TOKiS-PRESS TUCHOLA

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s