Do szarży… Krojanty 2012!!!


Organizatorzy uroczystości upamiętniających szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, spotkali się w dniu 18 kwietnia br. w Chojnicach. Celem spotkania, w którym udział wzięli członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa w Chojnicach, z jej przewodniczącym wójtem Gminy Chojnice dr. Zbigniewem Szczepańskim, radni Gminy Chojnice, a także przedstawiciele Fundacji „Szarża pod Krojantami” oraz innych podmiotów uczestniczących w pracach organizacyjnych tego największego w Polsce przedsięwzięcia o charakterze patriotyczno – kawaleryjskim, było uszczegółowienie kwestii organizacyjnych. Znamienny w zebraniu był udział oficerów sztabu 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, a także członków Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Zebranie tak szerokiego gremium miało charakter roboczy i koncentrowało się na kwestiach organizacyjnych tegorocznych uroczystości, które zaplanowano tradycyjnie w pierwszą niedziele września, która przypada w dniu 2 września 2012 r.

Upamiętnienie szarży Ułanów Pomorskich z Grudziądza składać się będzie z uroczystości patriotyczno – religijnych, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów nieopodal Krojant, oraz widowiska historyczno – militarnego „Szarża pod Krojantami 2012”, na polach w pobliżu dawnej szarży.

W czasie pokazów będzie można oglądać popisy ponad 140 współczesnych kawalerzystów oraz ponad 150 pieszych rekonstruktorów, wraz z towarzyszącym im różnego rodzaju wyposażeniem i sprzętem wojskowym. Wśród atrakcji widowiska zaplanowano efektowny udział środków pirotechnicznych, w czasie inscenizacji walk żołnierzy Wojska Polskiego w 1939 roku. Miłośnicy kawalerii kolejny raz zobaczą, wzbudzające duże emocje i wrażenie, Kadryl Kawaleryjski, połączony z musztrą wzmocnionego 120 konnego szwadronu kawalerii, który w ramach pokazu przedstawi regulaminową szarżę wykonaną przez współczesnych jeźdźców.

Zgromadzeni na spotkaniu w Chojnicach potwierdzili, że uroczystości pod Pomnikiem
18 Pułku Ułanów oraz widowisko „Szarża pod Krojantami” stanowi najlepszą formę promowania polskich tradycji wojskowych i kawaleryjskich, dzięki której możliwe jest nowoczesne wychowanie młodzieży, w duchu patriotycznym i poszanowania tradycji oraz pamięci o Wojsku Polskim oraz wydarzeniach, jakie miały miejsce na Ziemi Chojnickiej, u zarania II Wojny Światowej.

W związku z tym Władze Gminy Chojnice i pozostali organizatorzy tego patriotycznego przedsięwzięcia, już teraz szczerze i gorąco zapraszają pod Krojanty, tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, tj. 2 września 2012 roku, wszystkich miłośników polskich tradycji kawaleryjskich, zarówno jeźdźców jak i innych miłośników tradycji Wojska Polskiego, do organizacji i wspólnego udziału w uroczystościach patriotycznych pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich oraz widowisku „Szarża pod Krojantami 2012”, w czasie którego będzie można podziwiać szarżę polskiej kawalerii na nieprzyjaciela.

Marek Dragan

P.S. Wszystkie chętne osoby pragnące wziąć udział w widowisku „Szarża pod Krojantami – 2012”, proszone są o kontakt z Polskim Klubem Kawaleryjski. Wszelkie dane do kontaktu oraz sprawozdanie fotograficzne z Krojant 2011, znajdują się na stronie internetowej PKK: www.kawaleria.org

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s