W nowym roku planują kolejne widowiska. „Historia i Pamięć” z wizytą


Jak wyglądały pierwsze dni wojny w Borach Tucholskich? W czym chodzili żołnierze? Jaką nosili broń? Takich ciekawostek można się dowiedzieć na spotkaniach ze stowarzyszeniem „Historia i Pamięć”. Członkowie odwiedzają mieszkańców i dzielą się swoją pasją. Ostatnio byli w Tucholi, Iwcu i Wysokiej.


Członkowie stowarzyszenia podczas prezentacji

(fot. nadesłane)

Kto trochę interesuje się militariami i historią, na pewno dużo wynosi z tych spotkań. Członkowie stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć” bardzo chętnie dzielą się swoja pasją.


Ostatnio gościli w domu kultury w Tucholi. Zaprezentowali widowisko historyczne „1 września – bitwa w Borach Tucholskich”. Chodziło im o pokazanie mieszkańcom, jak wyglądały pierwsze dni wojny w tym regionie.

To jednak nie był nudny wykład, a ciekawa lekcja historii. Można było zobaczyć ówczesne umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy. Członkowie stowarzyszenia pokazywali również różnice sił zbrojnych między armią polska i niemiecką.
Był nawet czas na wspólne śpiewanie piosenek wojskowych przy akompaniamencie akordeony, na którym grał Jan Duks.

Spotkanie zorganizowali: Zbigniew Kabat, reżyser widowiska Jacek Nakielski, Grzegorz Piłat, Andrzej Chmielewski, Maks Zieliński, Błażej Gajewski, Aneta Łangowska, Natalia Kantak, Kacper Schulz, Bartosz Pestka, Sławomir Pestka, Bartosz Borzeszkowski, Szymon Nakielski, Bartek Putzka, Piotr Wolszlegier, Bartek Wisiński, Jakub Kożuch, Jan Duks, Patryk Baliński, Rafał Bełdzikowski i Mariusz R.Fryckowski.

Organizacja „Historia i Pamięć” gościła także w dwóch mniejszych miejscowościach w gminie Cekcyn – w Iwcu i Wysokiej. Lekcję historii zaprezentowała mieszkańcom na zaproszenie sołtysów.

Ale jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji obejrzeć widowiska ani porozmawiać z zapaleńcami, nic straconego. „Historia i Pamięć” chce kontunuować spotkania w przyszłym roku.

Ramona Wieczorek, ramona.wieczorek@pomorska.p

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s